Jak poznám štěnice?

Štěnice je rezavě hnědá, 4-8 mm velká, tělo má velmi ploché. živí se sáním krve teplokrevných živočichů, na němž nežije trvale, ale přichází sát převážně v nočních hodinách. Přes den se ukrývá v podstatě kdekoliv (v nábytku, za tapetami, za rámy obrazů, v el. zásuvkách, škvírách podlahy, v čalounění apod.), díky svému plochému tělu se vejde do nejmenších skulin, což značně ztěžuje její hubení. Snáší i teploty pod bodem mrazu, vydrží kolem půl roku bez potravy a pak opět vylézá za potravou. Samička snáší po oplodnění denně i několik vajíček, z nichž se po 2-3 týdnech líhnou larvy. Ty se během svého vývoje v průběhu cca 6-ti týdnů 5x svléknou a mezitím pokaždé nasají krev.

Chcete vědět o štěnici domácí, způsobech jejího života, hubení, výskytu víc? Přejděte na náš „Přehled škůdců – Štěnice domácí„.


Mohu vyhubit štěnice vlastními silami?

Štěnice je s použitím běžně dostupných prostředků (pro běžné uživatele) zpravidla nevyhubitelná. Vždy je nutný zásah profesionální DDD firmy.

Pokud máte problém se štěnicemi, zahoďte veškeré obavy a stud a kontaktujte nás. Nejste v tom sami, rozšíření štěnic je v poslední době stále častější a nemá nic společného s Vaší hygienou ani pořádkem u Vás v bytě či provozovně.

Používáme běžná neoznačená vozidla, pracovníci mají pracovní oděv bez potisků a chovají se diskrétně s ohledem na okolí, spolubydlící či ostatní hosty ubytovacího zařízení.

Právě stud a neznalost tohoto hmyzu a s tím související jeho podcenění je jednou z příčin jeho současného masového rozšíření. Často je pokousání štěnicemi zaměňováno za „nějakou vyrážku“ a „léčeno“ různými mastičkami apod.

Chcete vědět o štěnici domácí, způsobech jejího života, hubení, výskytu víc? Přejděte na náš „Přehled škůdců – Štěnice domácí„.


Jak zjistit, zda jsou štěnice v hotelu, kde jsem ubytován?

Těsně předtím, než si zajistíte ubytování v hotelu nebo jiném ubytovacím zařízení, měli byste zkoumat hodnocení a zkušenosti jiných hostů, kteří byly ubytováni před Vámi. Internet je v tomto dobrým pomocníkem. Věřte, že to negativní si lidé málokdy nechají pro sebe.

Chcete vědět o štěnici domácí, způsobech jejího života, hubení, výskytu víc? Přejděte na náš „Přehled škůdců – Štěnice domácí„.

Pár rad pro rychlou kontrolu pokoje:

Odhrňte prostěradlo a prohlédněte matrace, zvláště podle švů. Pokud má matrace jakékoliv vady, trhliny apod. nezapomeňte se zaměřit na tato místa. Hledejte opravdu malé černé značky (výkaly), velikosti hořčičného semínka (viz. fotogalerie). Můžete také vidět svlečenou kůži štěnice průhledné barvy. Nezapomeňte prohlédnout kostru postele, její konstrukci.

Prohlédněte si zadní stranu tabulek, zrcadel a obrazů na stěnách místností. Štěnice se zpravidla zdržuje v postelích a ve vzdálenosti do 1,5 m od ní.

Zavazadla v žádném případě nenechávejte u postele či pod postelí, ale uložte je do skříní.

Jakmile byste zjistili sebemenší známky výskytu štěnic, žádejte výměnu pokoje.

Při odjezdu prozkoumejte důkladně Vaše zavazadla a po návratu vyperte prádlo na co nejvyšší teplotu, řádně vysušte a uložte.


Spánek se štěnicemi, následky pokousání a jeho léčba

Zdravý a hluboký spánek je nemožný, pokud je vaše postel zamořená štěnicemi. Pro takového člověka je jejich výskyt silně traumatizující, při každé příležitosti se lidé budí, chytají svítilnu do ruky a prohlíží lůžko. Budí se nevyspalí, nervózní a zpravidla… pokousaní. Pokousání štěnicemi je velmi nepříjemné, svědící a na pohled odpudivé.

Štěnice postelní, vědecky „cimex lectularius“ je malý hmyz, který lze nalézt po celém světě. Štěnice jsou typicky noční parazité, při přemisťování však mohou být aktivní a viditelné i během dne. Občas se mylně uvádí, že jsou světloplaché, což není pravdou. Mohou se schovávat v lůžku, konstrukci postele, jakýchkoliv prasklinách poblíž lůžka apod.

Štěnice jsou dobře vybavené pro sání krve člověka. Krev sají v posteli při spánku. Jejich ústní otvor má prodlouženou část, která umí rychle prorazit kůži a nasát krev. Sání může trvat až pět minut. Kousnutí štěnice je bezbolestné, takže osoba, která je napadena si pouze výjimečně všimne, že k sání dochází.

Štěnice zůstanou tak dlouho, dokud mají hostitele, přičemž dokáží hladovět a čekat na „svého člověka“ až třičtvrtě roku. Jsou schopny přežít ve spacácích, kartonech, lepenkách, vodních postelích, pod tapetami, v různých škvírách apod.

Po kousnutí štěnicí zústane jizvička (vpich) a způsobí červený otok s mírným zánětem v kůži, který primárně trvá 2 až 3 dny. Vpichy jsou seřazeny v řadách, na rozdíl od náhodných vzorů vpichů od komárů.

Jako rychlý způsob „léčení“ se uvádí omytí vpichů mýdlem a teplou vodou. Zároveň lze použít mastičky proti svědění, které je možno zakoupit v lékárnách (např. Fenistil Gel). Škrábání zanícených vpichů může vést k zanesení infekce.

Vlastními silami a běžně dostupnými prostředky není možné štěnice vyhubit. Majitelé nemovitostí, kteří si najímají odborníky v DDD na řešení tohoto problému by měli před zahájením zákroku provést jistá opatření.

Oblečení nebo ložní prádlo, které jsou zamořeny, je třeba zlikvidovat nebo vyprat na co nejvyšší teplotu. Vždy je velmi vhodné odstranit nepořádek v bytě. Místnosti plné věcí velmi zpomalí zjištění výskytu a následné hubení.

Štěnice nemůže přežít v rozsahu teplot nižších než 0°C). Nicméně, snažit se zabít štěnice zchlazením místnosti má minimální šanci na úspěch, protože nízké teploty je třeba zachovat min. po čtrnáct dní. Odborníci v DDD běžně využívají širokou škálu postřiků, aerosolů a jiných hubících prostředků pro profesionální použití.

Chcete vědět o štěnici domácí, způsobech jejího života, hubení, výskytu víc? Přejděte na náš „Přehled škůdců – Štěnice domácí„.


Co dělat po návratu z místa, s výskytem štěnice domácí

V poslední době se množí dotazy typu:

Dobrý den, momentálně jsem na dovolené a mám obavy, že jsme několik dni strávili v hotelu, kde štěnice byly. Můžete mi, prosím, napsat postup, co udělat po příjezdu domů, abych případné štěnice v zavazadle nepřenesla domů? Je možné, aby se dostaly do oblečení nebo do batohu?

ODPOVĚĎ:

Máte-li podezření, že si z dovolené, z chaty, od známých apod. vezete o jednoho živočicha více, než se kterými jste tam jeli, řiďte se těmito radami:

Všechna zavazadla, která přinášíte domů, je třeba pečlivě prohlédnout ihned po příjezdu. Máte-li tu možnost, proveďte to na zahradě. Pokud ne, pak je ideální rozložit si na zem igelit (např. rozříznutý igelitový pytel (světlé barvy, hlavně ne černý :-), aby na něm bylo vidět, zda Vám z batohu něco uteklo.

Pak začněte s vybalováním – prádlo a další věci, které lze bez poškození přeprat v pračce na 60°C ihned vkládejte do pračky a přeperte. Poté je řádně vysušte, ideálně na slunci a ukliďte.

Máte-li již pračku plnou, vložte zbylé věci, připravené k praní do igelitového pytle a pevně uzavřete, např. provázkem do doby, než je přímo z pytle vložíte do bubnu pračky.

Věci, jež nelze tímto způsobem ošetřit můžete buď pečlivě prohlédnout, centimetr po centimetru (boty, tašky, batohy, fotoaparát, doklady, mapy aj.) – štěnice zase nejsou tak malé, aby nebyly vidět pouhým okem. Dospělá štěnice měří 5-6mm, nymfy jsou menší, ale mají stejný tvar těla. Vajíčka nebývají osamocená, bývá jich více pohromadě a dají se tvarově a barevně přirovnat k vajíčkům mravenců (jistě jste někdy viděli v mraveništi mravenci nesoucího vajíčko). Pravidlo je jednoduché – pokud jste předmět pečlivě prohlédli a nic jste na něm nenašli, pak na něm nic není.

Další možností je ošetření parou – stačí použít napařovací žehličkou a párou z ní vycházející ošetřit švy batohů, tašek a jiné předměty. Toto nelze použít na elektroniku, papír apod. – nezapomeňte, že pára je stále jen voda.

Pokud si i přesto nebudete jisti, že jste si nepřinesli domů nezvaného návštěvníka, zavolejte nám na tel.: 608 654 098 a nechte si provést ochranný bariérový postřik. Provádí se prostředkem, který není cítit, nevadí zvířatům, malým dětem, nemocným apod., nebarví a neničí materiály a provádí se za Vaší přítomnosti – není třeba opouštět byt. Na postřik nemusíte dopředu nic připravovat. Zpravidla jsme schopni reagovat do 48 hodin.

Chcete vědět o štěnici domácí, způsobech jejího života, hubení, výskytu víc? Přejděte na náš „Přehled škůdců – Štěnice domácí„.


Mohu požádat o úhradu nákladů na hubení majitele objektu?

§ 57 zákona č. 258/2000 Sb. mimo jiné uvádí:

Běžnou ochrannou dezinfekci, dezinsekci a deratizaci je povinna provádět každá osoba, a to jako součást čištění a běžných technologických a pracovních postupů.

Jde-li o obytné místnosti, pobytové místnosti a nebytové prostory nesloužící k podnikání, má povinnost podle věty první vlastník nemovitosti nebo společenství vlastníků a u nemovitosti v majetku České republiky organizační složka státu nebo příspěvková organizace, které přísluší hospodaření s ní.

Z tohoto vyplývá, že hradit deratizační, resp. dezinsekční zákrok (nikoli individuální nákup běžných hubících prostředků) má vlastník objektu.

V případě, že tak neučiní, bude naplněn výpovědní důvod podle §679 občanského zákoníku – pronajatá věc se stala nezpůsobilou k trvalému užívání a vy byste mohli okamžitě (bez výpovědní lhůty) odstoupit od nájemní smlouvy.

Zpravidla se v praxi setkáváme s tím, že společenství vlastníků či jiný majitel nemovitosti hradí jak akutní zásah v bytě s výskytem a to v celém rozsahu (zpravidla dva až tři postřiky), tak bariérový (ochranný) postřik v bytech bez výskytu. Podmínkou je zpřístupnění všech bytů dle požadavků deratizační firmy. V případě, že kdokoliv odmítne zpřístupnění bytu, pak v případě dalšího rozšiřování a následné nutnosti dalšího zákroku může být majitelem objektu část nákladů předepsána tomuto nájemníkovi (nájemníkům).

Podle zkušeností existují 4 základní typy „odmítačů“:

1. člověk, zpravidla mladá maminka, která se obává o život svého miminka

Všechny biocidní přípravky, schválené pro použití v ČR a EU, které jsou k dispozici pro profesionální použití odbornými firmami, které mají povolení k nakládání s nimi, jsou bezpečné pro teplokrevné živočichy (lidi, domácí zvířata…) a není třeba se obávat jejich použití v domácnostech – jsou na to udělané.

Ve většině případů nezapáchají, nedělají mapy na nábytku a stěnách apod. Jakmile zaschnou, jsou účinné ještě několik týdnů po aplikaci. Všechny komerční přípravky naproti tomu rychle vyprchávají..

2. člověk, zpravidla starší manželé, kteří se obávají o život svého pejska, kočičky apod.

viz bod 1.

3. člověk, který ví, že štěnice doma má a má strach, že je firma najde (a ta je zpravidla najde) a pak se na něho bude ukazovat jako na člověka, který za to všechno může

tam záleží na inteligenci ostatních nájemníků. Seriózní firma nikdy nesdělí ostatním nájemníkům, kdo v domě má byt s výskytem – tato informace náleží pouze zadavateli zakázky, tedy majiteli objektu. A je jasné, že vždy je nějaký byt zdrojový, ale jak stále opakujeme, to neznamená, že je zralý na sociální pracovnici. Ve zdrojovém bytě klidně mohou bydlet lidé s desetitisícovými příjmy a jíst se u nich může z podlahy… jen jeli na dovolenou do špatného hotelu (i když měl čtyři hvězdičky 🙂

4. ten nejhoší typ, důvěrně zvaný „ignorant“. Pozná se podle věty: „Já nic takovýho doma nemám, takže tu nechci žádnej sajrajt…

ten si prostě neuvědomuje, že ačkoliv je sám tak dokonalý, ty ostatní takoví nejsou a štěnice mají… přičemž jedna štěnice dokáže během roku zamořit dům o dvaceti bytech. to by bylo, aby se to jemu vyhnulo… 😀 😀 😀

Jaký postup družstvo zvolí pro případ, že se v bytovém domě objeví štěnice a je prokazatelné, že tento hmyz má hnízdiště v bytě jednoho z nájemců – členů družstva?

Publikováno: 02.04.2013, Autor: Ivana Burgertová Stavební bytové družstvo Havířov – právní sloupek:

Dle ustanovení § 690 Občanského zákoníku jsou nájemci povinni při výkonu svých práv dbát na to, aby v domě bylo vytvořeno prostředí zajišťující ostatním uživatelům domu nerušený výkon jejich práv. Nájemník, který zamořuje ze svého bytu ostatní byty a společné prostory štěnicemi a navíc nečiní veškerá opatření k tomu, aby tomuto zabránil, porušuje tímto svým jednáním dobré mravy.

Dle rozhodnutí Nejvyššího soudu, lze za porušení dobrých mravů mimo jiné chápat např. „obtěžování ostatních nájemců nad míru přiměřenou poměrům různými imisemi, např. nadměrným hlukem, pachem, hmyzem, nečistotami, neadekvátním chovem zvířat, nebo slovní či dokonce fyzické útoky vůči ostatním nájemcům nebo vůči pronajímateli“. Nečinnost v zabránění zamoření štěnicemi lze klasifikovat jako hrubé porušení dobrých mravů, neboť zamoření domu štěnicemi je vážným problémem, neboť deratizace štěnic musí proběhnout mnohdy opakovaně a z hlediska časového se může tedy jednat o opravdu dlouhodobý problém.

Družstvo musí nejprve písemně upozornit nájemce písemnou výstrahou, v níž se nájemci, vytýká jednání, které je hrubým porušením dobrých mravů a již se zároveň upozorňuje na možnost výpovědi z nájmu z tohoto důvodu. Jestliže nájemce i přes výstrahu pokračuje ve svém jednání, které hrubě porušuje dobré mravy, lze následně dát nájemci výpověď z nájmu bytu dle § 711 odst. Obč. zák., kdy takovouto výpověď lze podat bez přivolení soudu a důvodem pro výpověď je „hrubé porušování dobrých mravů v domě i přes písemnou výstrahu“.

Veškeré výše uvedené se vztahuje i na osoby spolu žijící s nájemcem, případně podnájemce, neboť nájemce odpovídá za chování těchto osob v domě. V případě, že rozebíraným jednáním byla způsobena škoda na majetku ostatních nájemců, jsou tito oprávněni požadovat po nájemci, který svým jednáním způsobil rozšíření štěnic v domě, náhradu škody za předpokladů, že naplnil svým jednáním ustanovení § 690 Obč. zák. – viz výše uvedené. Milková Alena

Chcete vědět o štěnici domácí, způsobech jejího života, hubení, výskytu víc? Přejděte na náš „Přehled škůdců – Štěnice domácí„.


Z dotazů zákazníků:

OTÁZKA:

Dobrý den, po vyšetření kožním lékařem, se u mě i přítele prokázalo pokousání od štěnic. V bytě jsme ale nenašli žádné známky po jejich výskytu, máme úplně nový nábytek nebo nábytek (postel a gauč) z dřívějšího bydlení, nově bydlíme od 11/2013 (ve starém bytě bez problémů), byt je zrekonstruovaný, čistý. Pod námi jsou ale sousedé jednoduššího charakteru, jsou hluční a nečistotní, po požádání o ztišení bez efektu a z bytu se line divný zápach, když jednou za čas vyjdou, ví o tom celý panelák, jak jsou cítit. Na družstvu nám po upozornění momentálně zařídili deratizaci, ale jen našeho bytu, o těchto sousedech prý moc dobře ví, že jsou s nimi potíže, ale údajně je k nim poslat nemohou bez jejich žádosti. Myslím si, že tímto (pokud k nám tedy ta havěť nalezla od nich)se ale nic nevyřeší, dokud nevystříkají byt i jim. Chci se zeptat, zda má družstvo právo jim to nařídit nebo co můžeme zkrátka udělat pro to, aby se u nich štěnice vyhubily? Moc děkuji za odpověď a radu.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, z toho, co píšete vidím jako naprosto prioritní nikoli kontrolu spodního bytu, ale zjištění, co vás to doma vlastně kouše… Tvrzení, že paní doktorka určila štěnice je absolutní nesmysl.. to totiž nelze. Takže navrhuji návštěvu odborníka, nikoli běžné ddd firmy, která přijede a slepě provede postřik aniž ví, proč a proti čemu stříká… to je absolutně neprofesionální. Štěnice mohu „stříkat“ až tehdy, kdy najdu nějaký důkaz o jejich přítomnosti. A až zjistíte, že to jsou opravdu štěnice, je na místě pátrat odkud to mohlo přijít. Dle mých zkušeností nejsou byty, jaké popisujete níže zpravidla hostiteli štěnic. Po stopadesátépáté opakuji, že štěnice nemá a nikdy neměla nic společného se špínou. Nepotřebuje ji ani k životu ani k rozmnožování… prostě k ničemu. Dole mohou mít od červů, švábů, molů a nevím čeho, ale nutně tam nemusí mít štěnice.

Pokud by je tam však měli, pak je otázka zda jsou či nejsou majiteli bytu. Jedná-li se o nájemníky, je velmi snadné se do bytu dostat ve spolupráci s majitelem. Pokud jsou majiteli a nepodvolí se dobrovolně požadavku ze strany družstva či svj, pak zpravidla není cesta, jak se do bytu dostat. Pouze apelovat na jejich zdravý rozum. Státní úřady to bohužel nezajímá. Pak je na místě úhrada budoucích vzniklých nákladů na dezinsekci domu, ale bude třeba jim přesvědčivě dokázat, že je doma mají a neřeší. A vzhledem k tomu, že takoví lidé jsou zpravidla i neplatiči…

Chcete vědět o štěnici domácí, způsobech jejího života, hubení, výskytu víc? Přejděte na náš „Přehled škůdců – Štěnice domácí„.


Jaké jsou nejběžnější druhy švábovitých v ČR?

Nejčastěji se vyskytuje Rus domácí (Blattella germanica) a to v domácnostech a v provozovnách. Méně častý, až vzácný, je výskyt Švába obecného (Blatta orientalis).


Jakým způsobem probíhá zásah proti rusům domácím?

Před aplikací postřiku je nutno přikrýt či uzavřít do nepropustných obalů potraviny a nápoje. Samotný zásah je prováděn postřikem či aplikací požerových nástrah. Použití přípravku závisí na mnoha faktorech a je na rozhodnutí odpovědného pracovníka, aby zvolil nejvhodnější aplikaci.

Při akutním výskytu je třeba provést vlastní zásah 2x, neboť postřik zlikviduje pouze vylíhlou žijící populaci. Nakladená vajíčka se však takto vyhubit nedají, neboť jsou velmi odolná. Opakování zásahu je třeba provést až po 4-6ti týdnech, kdy se z nakladených vajíček vylíhne nový hmyz.

Po zásahu je třeba omýt teplou vodou pracovní plochy (kuchyňské linky, stoly apod.) Ošetřené prostory jsou zpravidla „obyvatelné“ okamžitě po vyvětrání, vždy je nutno respektovat pokyny pracovníka, který zásah provedl.


V bytovém domě se objevil rus domácí. V našem bytě však není a nikdy nebyl, přesto jsme vyzýváni k zpřístupnění bytu a strpění provedení postřiku. Máme malé děti a domácí zvířata a nic takového nechceme. Jaké máme možnosti?

V případě výskytu rusa domácího či mravence farao je nezbytné k úspěšnému provedení a likvidaci všech jedinců provedení zásahu ve VŠECH bytových i nebytových jednotkách i ve společných prostorách domu. Záleží na rozhodnutí pracovníka provádějícího zásah a na vzdálenosti od „epicentra“ výskytu, zda bude použit postřik či aplikace požerových nástrah. Není třeba se obávat zdravotních následků pro malé děti či domácí zvířata, používané prostředky jsou dnes již velmi bezpečné, schválené pro použití v ČR i v EU a šetrné k životnímu prostředí. Samotný zásah je rychlý a prakticky neznamená větší zásah do domácnosti.

V případě, že je postřik či aplikace požerových nástrah proveden pouze v části domu, dojde u populace hmyzu, která přežije, k migraci do bytů (případně do těch částí stoupaček ap.), kde nebyl zásah proveden. Až přestane přípravek působit, hmyz se postupně vrátí do celého objektu. Tento bod bývá při provádění dezinsekčních prací v obytných domech největší překážkou a stává se, že zmaří celou práci. Zajišťujeme informovanost nájemníků vylepením informačních letáků s termínem provádění prací v domech a umístěním informačních letáků do jednotlivých schránek a to několik dnů předem. Práce provádíme v podvečerních hodinách (většinou od 17hod.), kdy je pro většinu obyvatel možné přístup zajistit.

Přesto se setkáváme s neochotou k zásahu, nezodpovědností, někdy i strachem otevřít komukoliv cizímu. To si však již musí řešit samospráva nebo správní firma. Lokální dodatečné postřiky v těchto bytech jsou možné. Je třeba tyto postřiky provést neprodleně (do několika dnů) po celkovém zásahu a zákazník je musí hradit zvlášť. Někteří majitelé domů rozúčtují cenu dalších dezinsekčních zásahů (v případě, že plánované zásahy nebyly z důvodů nepřítomnosti či neochoty nájemníků provedeny) mezi ty nájemníky, kteří nebyli přítomni nebo zásah odmítli.


Jakým způsobem hubíte potkany?

Pomocí požerových nástrah, cílených návnad, mechanických pastí či živolovných pastí, dle situace a prostor výskytu.

Biocidní nástrahy jsou umístěny v tzv. „deratizačních krmítkách“. Tím je zajištěna jejich nedostupnost pro jinou než cílovou skupinu (např. domácí zvířata, ptáky apod.)


Krysa nebo potkan?

Krysa se ČR vyskytuje poměrně vzácně. Je to suchomilný, původně stromový druh, který se zdržuje nejčastěji ve vyšších patrech stodol, sýpek a na půdách hospodářských budov. V současnosti v ČR žije v podstatě pouze podél Labe od České Kamenice po Mělník, ostrůvkovitý výskyt je hlášen i z okolí Mladé Boleslavi. Krysa je velmi vnímavá k původcům moru (na rozdíl od potkana) a ve středověku byla i v českých zemích zdrojem nákazy.

Potkan je rozšířen po celém světě. Na rozdíl od krysy obývá vlhčí místa, kanály, sklepy a přízemí budov. Má ocas kratší než tělo, srst na hřbetě tmavší než na břiše, menší ušní boltce . Potkan může být přenašečem infekčních nemocí (např. salmonelózy, Weilovy žloutenky) i některých parazitů člověka (např. svalovce). Vůči moru je rezistentní.


Jak vyhubit mravence faraóny?

Nejdůležitější je nepoužít žádné běžně dostupné přípravky, spreje a postřiky. Použitím těchto přípravků můžete omezit účinnost celého zásahu. Zásah musí proběhnout v celém objektu, tedy ve všech bytových jednotkách i ve společných prostorách domu.

U mravenců faraonů je dezinsekční zásah složitější tím, že je třeba zejména zlikvidovat královnu, která je však ukryta na bezpečném místě a není možno jí zasáhnout postřikem. Proto je třeba nejdříve speciálním přípravkem královnu zneplodnit a tím zamezit rozšíření nových populací.


Jak vyhubit kunu?

Kunu nehubíme, provádíme její odchyt v době, kdy nemá mladé a po odchytu ji vypustíme do volné přírody.

Kuna je velice inteligentní, proleze i těmi nejmenšími skulinami. Pokud se kuna uhnízdí, často způsobí velké škody svým trusem a močí a okusem. Je třeba perfektně utěsnit veškeré potenciální vchody a to materiálem, který nelze jednoduše prokousat (beton, pevné tmely kombinované s pletivem, plechem ap.). Utěsnění je třeba pravidelně kontrolovat a doplňovat. Po čase si kuna odvykne a přestane se o proniknutí do objektu pokoušet.


Vyklízení půd s holubím trusem

Na mnoha půdách, kam je umožněn vlet holubů, bývá velké množství holubího trusu, těla mrtvých ptáků apod. V takovém případě nedoporučujeme provedení vyklizení svépomocí z těchto důvodů:

1) ve vyklízeném odpadu se nachází množství bakteriálních zárodků a také různí roztoči, což vede k vážným respiračním nemocem

2) vyklizený odpad nesmí přijít do běžné popelnice. Musí být odborně zlikvidován

3) je třeba provést dezinfekční a dezinsekční postřiky

Jen tak je možno předejít ohrožení zdraví. V případě, že majitel domu nedodrží tento postup, může ohrozit zdraví provádějících pracovníků a následně i obyvatel domu!


Máme doma (v provozovně ap.) vosy či sršně

Většinou se hubení vos a sršní provádí dezinsekčním postřikem. Ten je vhodné provést v podvečerních hodinách, kdy jsou méně aktivní. Postřikem hnízda a okolí dojde k vyhubení vos.

Následně je třeba utěsnit otvory, kterými často vosy zalétávají do podhledů ap.

Před zásahem je třeba vždy specifikovat umístění hnízda a přístup k němu.


Kdo má na starosti deratizaci?

Ze zákona je za deratizaci zodpovědný majitel objektu (případně prostranství). Magistrát se stará o plochy a budovy, které patří městu. Pro mnohé soukromé majitele je překvapením, že i oni zodpovídají, v rámci vlastnictví objektu či prostranství, za jejich deratizaci. Stačí však kontaktovat hygienickou stanici, kde vlastník obdrží informace jak postupovat. Samostatnou kapitolou je kanalizační systém, tam deratizaci provádí přímo Jihočeské vodovody a kanalizace.


Družstvo chce náhradu za dezinsekci po nájemníkovi. Má na to právo?

OTÁZKA:

Dobrý den,máme velký problém a potřebujeme poradit. V paneláku byl výskyt štěnic a v jednom z bytů se našlo ohnisko (hnízdo). Družstvo chce celou náhradu 65000 Kč po nájemci. Má na to družstvo nárok?
Děkuji za odpověď Petra

ODPOVĚĎ:
Dobrý den, podle mého osobního názoru (bez znalosti legislativy SVJ), selského rozumu a vlastních profesních zkušeností:
První ošetření napadeného bytu a následně celého domu, což je nutné, hradí SVJ či družstvo z fondu oprav. Štěnice se vracejí, tentokrát mnohem odolnější proti insekticidům. Spojené státy prožívají pravou invasi, např. celý New York je jich plný včetně luxusních čtvrtí.V ČR je jejich rozšíření už zcela běžné a každý panelák se s nimi dříve či později setká.Obávám se, že označit viníka nebude tak jednoduché. Štěnice dělají naprosto totéž co lidé. Množí se seč mohou a snaží se přežít. Je to věčný boj, který člověk nevyhraje. Vinit z toho nějakou paní je směšné. Nebo je snad odněkud přinesla úmyslně? SVJ spravuje společné části domu, kam patří i plošná deratizace a dezinsekce. Plošná deratizace či dezinsekce se týká všech společných částí domu a všech jednotek.
Teprve v případě, že se štěnice nepodaří vyhubit… a to nikoli tím, že byla vybrána firma, která neovládá své řemeslo, ale tím, že nájemníci ignorují hygienické a společensky běžné formy chování, úklidu aj. bych považoval za vhodné, dát jim zákrok k úhradě. Nutno však v takovém případě přihlédnout k majetkovým poměrům nájemníka. V případě, že mu bude předepsána větší částka, nebude štěnice řešit vůbec a dojde k opakovanému zamoření celého domu.
A mohu Vás uklidnit…. jakmile vyřešíte tento případ, odjedou v létě všichni na dovolené a divil bych se, kdyby si je nikdo nepřivezl jako suvenýr… a pak bude platit celý panelák on?
Zajímavé je, že když měl panelák faraony, automaticky to družstvo platilo a automaticky se dělal celý dům a nikomu to nepřišlo divné…
S pozdravem Tomáš Jíra


HUBENÍ ŠKŮDCŮ:

UDĚLAT SI SÁM NEBO POVĚŘIT ODBORNOU FIRMU?

(Převzato ze stránek DDD sdružení)

Rozhodnutí je často závislé na nákladech!

Z důvodů vypjaté hospodářské situace jsou téměř veškeré podniky (ať už velké, či malé) orientovány na úsporná opatření. V mnohých případech se potom takovéto šetření přímo dotýká rozhodování o tom, zda by nebylo levnější a jednodušší provést hubení škůdců vlastními prostředky. Zda a kolik se v takovémto případě ušetří, zůstává velkým otazníkem.

Při hubení škůdců vlastními silami je třeba počítat s tím, že bude nutné vyčlenit na tuto odbornou práci vlastní personál, který tak bude chybět jinde, nebo bude třeba přijmout na tuto práci další lidi. Z těchto jednoduchých důvodů je patrno, že hubení škůdců ve vlastní režii nepřinese úspory, spíše naopak. Z toho vyplývají další faktory, které nepochybně hovoří pro odbornou firmu.

Hubení škůdců vlastními silami – co na to zákony?

Hlavním předpisem pro hubení škůdců je zákon č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisů a zákon č. 120/2002 Sb. o podmínkách uvádění biocidních přípravků a účinných látek na trh ve znění pozdějších předpisů.

§ 57 zákona č. 258/2000 Sb. uvádí:

(1) Běžnou ochrannou dezinfekci, dezinsekci a deratizaci je povinna podle potřeby provádět každá osoba, a to jako součást čištění a běžných technologických a pracovních postupů.

(2) Speciální ochrannou dezinfekci, dezinsekci a deratizaci je povinna podle potřeby ve své provozovně zajistit každá fyzická osoba, která je podnikatelem, právnická osoba a každá osoba při likvidaci původců nákaz, při zvýšeném výskytu škodlivých a epidemiologicky významných členovců, hlodavců a dalších živočichů. Jde-li o obytné místnosti, pobytové místnosti a nebytové prostory nesloužící k podnikání, má povinnost podle věty první vlastník nemovitosti nebo společenství vlastníků a u nemovitosti v majetku České republiky organizační složka státu nebo příspěvková organizace, které přísluší hospodaření s ní.

Co to znamená pro praxi?

1. Za zvýšený výskyt škodlivého hmyzu je nutné považovat situaci, kdy se při každodenních běžných činnostech setkáváte pravidelněji, třeba jen s několika málo živými jedinci, aniž byste je cíleně vyhledávali. Tato situace již vyžaduje profesionální zásah ve speciální ochranné dezinsekci, protože cvičené oko kvalifikovaného odborníka odhalí jejich úkryty s velkým množství škůdců.

Zvýšený výskyt škodlivých hlodavců se projevuje zejména tím, že se nezasvěcená osoba během dne setkává opakovaně se živými potkany nebo myšmi. Taková situace je již kritická, vyžadující neodkladný profesionální zásah ve speciální ochranné deratizaci. V případě obou druhů je však již mnohem důvodem k provedení speciální ochranné deratizaci, že nalézáte zřetelné stopy jejich činnosti: používané nory s ohlazenými okraji, vyšlapané cestičky, čerstvý trus, ohlodané potraviny, krmiva nebo jiné materiály. O tom, zda jsou nory skutečně obydleny se lze přesvědčit jednoduše tím, že si všimnete, zda na vchodech nejsou pavučiny, nebo že několik jejich vchodů lehce ucpete zmačkaným papírem. Jsou-li alespoň některé ucpávky druhý den vytlačeny, jsou nory osídleny a lokalita je zamořena myší domácí nebo potkany, které je nutné vyhubit.

2. Všechny osoby, které provádějí speciální ochrannou dezinfekci, dezinsekci a deratizaci musí splňovat kvalifikaci podle § 58 zákona č. 258/2000 Sb. v platném znění. Detailní vysvětlení veškerých nutných předpokladů pro provádění této činnosti by bylo velice obsáhlé. Proto se omezíme pouze na personální vybavenost. Dostatečné personální vybavení znamená, že hubení škůdců provádějí věci znalé a patřičně vyškolené osoby, přičemž tato kvalifikace se získává absolvováním odborného kursu a složením zkoušek před komisí jmenovanou krajským hygienikem.

Co poskytují firmy zaměřené na profesionální hubení škůdců?

Jak se ukazuje, zákonodárce jednoznačně a jasně rozpoznal, že hubení škůdců je velice citlivá činnost, kterou mohou provádět pouze profesionálové. Mimo nákladů a zákonných předpokladů existuje mnoho dalších důvodů pro to, aby vlastní hubení škůdců bylo zadáno odborníkům:

1. Efektivita prováděných prací

Jedním z důležitých aspektů je jistě to, že profesionální podniky mohou pracovat daleko efektivněji než je možné docílit vlastními prostředky. Nehledě na to, že profesionálové – odborníci ve svém oboru – jsou znalí situace na trhu a tím mají k dispozici veškeré nutné informace a mohou kvalifikovaně posoudit, jaká metoda a jaké přípravky jsou nejvhodnější pro konkrétní případ. Naprosto nezbytné jsou znalosti o biologii a chování škůdců, aby mohla být učiněna patřičná opatření pro integrované hubení, které si přímo vyžaduje zákon. Bez těchto znalostí je boj proti škůdcům prakticky nemyslitelný. V neposlední řadě jsou velice důležité odborné znalosti a zkušenosti profesionálů při hubení škůdců, ať již se jedná o domácnosti, malé provozovny, nemocnice, až po velké potravinářské závody. Takovýmto potenciálem znalostí a zkušeností disponuje pouze profesionál a v žádném případě ten, kdo se rozhodne, že hubení škůdců bude provádět ve své vlastní režii.

2. Pružnost a všestrannost práce

Druhým důvodem je skutečnost, že profesionální firmy mohou pracovat mnohem pružněji než ti, co vezmou hubení do vlastních rukou. Vlastní režie znamená, že je třeba vyčlenit pro tuto specifickou práci několik svých zaměstnanců a to mnohdy okamžitě. K tomu je třeba poznamenat, že odborné firmy ošetřují větší množství objektů současně, takže není žádný problém, aby byl z jiného objektu přesunut dostatečný a náležitě vybavený personál. Nelze také zapomenout na to, že členové Sdružení DDD velice úzce spolupracují, takže v nutném případě je možná určitá forma kooperace jednotlivých profesionálních firem. V neposlední řadě také samotný konkurenční tlak vede k rychlému a pružnému provádění požadovaných prací. Je třeba také uvést, že profesionální firmy disponují celým spektrem možností, které umožňují jak běžné hubení mravenců, tak i použití komplikovaných metod – např. fumigace a pod. Z toho jednoznačně vyplývá, že profesionální firmy mohou nabídnout obsáhlý servis, což u hubení ve vlastní režii není možné.

3. Profesionální vybavení

Třetím důvodem je to, že odborné firmy jsou neporovnatelně lépe vybaveny odpovídající technikou a prostředky, čehož u prací ve vlastní režii nelze dosáhnout. Nelze se tomu divit. Neboť firmy, které tyto služby nabízejí, mohou jednoduše do odpovídajícího vybavení investovat potřebné finanční prostředky. Tyto firmy dokonce pravidelně investují do nových přístrojů a zařízení, aby si zajistily konkurenceschopnost vůči ostatním. To si samozřejmě nemůže dovolit uživatel, který takovou techniku využije jen sporadicky. B neposlední řadě k profesionalitě patří i odpovídající likvidace zbytků používaných přípravků, což při hubení škůdců ve vlastní režii se stává velkým a často téměř neřešitelným problémem.

Kdo uvažuje ekonomicky, pracuje se specialisty!

Poznatky a zkušenosti v hospodaření podniků jednoznačně ukazují, že je mnohem rozumnější a smysluplnější soustředit se na vlastní práci, než se navíc zatěžovat množstvím okrajových činností, které v konečném efektu vedou k nehospodárnosti. V automobilovém a elektroprůmyslu není již žádnou novinkou, že celkové zhotovování výrobků se provádí pouze ve 30 až 40 procentech případů, často toto číslo leží pod 25 procenty. Důvodem je ta skutečnost, že externí dodavatelé a služby jsou schopny dodávat lépe a finančně výhodněji, než je možné vlastními, interními prostředky. Obdobné platí i pro záležitosti kolem hubení škůdců. Samotné právní předpisy jsou tak přísné, že s hubením škůdců ve vlastní režii jsou spojeny enormní komplikace a náklady. Při tom je třeba zohlednit také investice, personál a materiál, které jsou nutné pro vlastní provádění prací. Právě pro dodržení všech výše uvedených aspektů a konceptu HACCP je třeba dbát toho, aby tyto práce byly svěřeny do odborných rukou.

Autor: Převzato ze stránek DDD sdružení