Štěnice domácí

informace, články, fotografie a mnoho dalšího

Jak postupovat při objevení štěnic v bytě: 

  1. Zjistíme-li výskyt štěnic v ubytovacím zařízení(hotely, ubytovny apod.) oznámíme tuto skutečnost provozovateli objektu. Po návratu do místa bydliště je pak třeba neprodleně provést důkladnou prohlídku zavazadel – při objevení jednotlivé štěnice lze tuto likvidovat mechanicky nebo chemicky (spray). Prádlo vyprat na 60°C nebo vyvařit. 
  2. Pořízení nového nebo staršíhonábytku – nejlépe ještě před dovezením do bytu, případně ihned po něm, provedeme prohlídku matrací, čalounění a konstrukce – při nalezení štěnice, nymfy, vajíček nebo trusu kontaktujte odbornou firmu pro provedení zásahu – nepoužívejte komerční přípravky z drogerií, zpravidla nemají potřebnou účinnost a dlouhodobou ochranu jako profesionální přípravky odborných firem. 
  3. Objevíme-li štěnice v bytě, zejména u míst, kde spíme a odpočíváme (postele, sedací soupravy, gauče, křesla) nebo jinde a současně již máme kožní problémy, je byt pravděpodobně již štěnicemi zamořen. V tomto případě jejediná možnost kontaktovat odbornou firmu, která provede prohlídku bytu a v případě nálezu štěnic vypracuje cenovou nabídku zásahu. Případně vlastními silami prohlédneme celý byt a při zjištěném výskytu v popsaných místech informujeme vlastníka objektu (případně samosprávu domu, společenství vlastníků, bytové družstvo apod.) a požádáme jej o objednání zásahu u odborné firmy, aby se předešlo plošnému zamoření domu. V případě plošného zamoření bytu je zpravidla již pozdě na svépomocný zásah a je nutné se obrátit na profesionální firmu, zabývající se hubením štěnic. 

Štěnice není zpravidla možné vyhubit svépomocí bez zásahu odborné firmy, specializující se na štěnice. Aplikaci postřiku je nutné nejméně dvakrát i vícekrát opakovat v několikadenních intervalech. Žádný postřik ani dýmovnice nejsou schopny zahubit vajíčka, působí pouze na již vylíhnuté jedince. Cílem zákroku je úplné vyhubení štěnic v ošetřovaném prostoru. 

Z praxe: Nájemník po zjištěném výskytu štěnic prováděl 3 měsíce svépomocné hubení pomocí sprejů proti „lezoucímu
hmyzu“ koupeném v maloobchodě. Tyto spreje mají z důvodu bezpečnosti (malé děti, životní prostředí apod.) snížené koncentrace a reziduální (dlouhodobou) účinnost, takže jejich účinek je hlavně repelentní (odpuzující) a při silnějším zamoření nepostačuje. Po neúspěšném a finančně nákladném pokusu o vyhubení povolal nešťastný nájemník odbornou firmu, která provedla zásah (3-4 postřiky).