Štěnice domácí

informace, články, fotografie a mnoho dalšího

Šíření štěnic: 

 • s nábytkem (nákup použitého nábytku, darování nepotřebného nábytku od souseda apod.) 
 • v zavazadlech (zvláště z ubytovacích zařízení) 
 • přelézáním po fasádách – léto (někteří odborníci spíše vylučují) 
 • přelézáním kolem prostupu zdiva mezi jednotlivými byty v domě 
 • navštěvováním kamarádů a příbuzných (může se objevit v kabelce, kočárku, oblečení apod.) 
 • štěnice se zpravidla nepohybuje stoupačkami v panelových domech 

U osob, které se s výskytem štěnic setkaly poprvé se typická kožní reakce objevuje se zpožděním, až po proběhlé imunizaci (alergizaci), která trvá necelý týden. Po této době se pak najednou během několika hodin objeví typické červeně svědivé pupínky v každém místě sání. Intenzita „kopřivky“ je tedy závislá na celkovém počtu sání v průběhu celého týdne. Většina lidí (cca 60%) nemá žádné kožní reakce na pobodání štěnicemi. U již imunizovaných osob se typická kožní reakce na místě sání objevuje do několika hodin. 

Proti svědění se doporučují různé byliny, jako je máta, levandule, černý pepř, červená paprika aj. Některé další úlevné prostředky: přidejte sůl nebo lžičku jedlé sody do sklenice s vodou a aplikujte na infikované oblasti. Podobně působí i kamenec do vody. Použití ledu na infikované oblasti je další účinnou léčbou. 

Vzhledem k výše popsaným příznakům (kopřivka), může být výskyt štěnic zpočátku nepozorován a výskyt kožních problému není se štěnicemi vůbec spojován. V mnoha případech je pak pacient léčen na tyto kožní problémy, protože ne všichni lékaři si výskyt kopřivky spojí s možným výskytem štěnic. Během této doby „léčení“ pak dochází k množení štěnic a jejich výskyt je zpravidla zjištěn až při vyšším výskytu, kdy je již byt zamořen.  

  

Z praxe – výskyt štěnic ve škole v přírodě (prosinec). Po návratu ze školy v přírodě byl přibližně do 1,5 měsíce opakovaný výskyt cimikózy u žáka, který se školy v přírodě zúčastnil. „Léčen“ na kožní problémy po dobu 4 měsíců – výskyt štěnic byl zjištěn až při celkovém zamoření bytu… v květnu. 

V posledních letech jejich výskyt CELOSVĚTOVĚ narůstá a to v řádech stovek % ročně. 

 

výskyt štěnic ve Spojených státech amerických, zdroj: internet. Zelená barva označuje počet nahlášených výskytů štěnice postelní (bed bugs). http://www.bedbugregistry.com/ 

  

 

výskyt štěnice na světě, zdroj: internet (http://picture-of-bed-bugs.com) 

 

ANIMOVANÝ MODEL RŮSTU POPULACE ŠTĚNICE DOMÁCÍ 

 

Za účelem objasnění dynamiky růstu populací štěnic byl vytvořen ideální matematický model pro prvních 180 dní od začátku napadení. Teoretické napadení začíná jednou nasátou plodnou samičkou, která první den naklade tři vajíčka.  

  

Přejděte na stránky http://www.bbalertshop.com/ a klikněte na obrázky, které vidíte zde vpravo. 

  

Zkušenosti ukazují, že v prvních týdnech kdy počet bodajících štěnic je nízký, je velmi obtížné jejich přítomnost odhalit. Štěnice se ve dne ukrývají, lide jsou pobodáni v několikadenní intervalech a reakce lidí na pobodání jsou rozdílné. Až do 60. napadení se populace štěnic skládá především vajíček a nymf, což jejich odhalení stěžuje. Po 120 dnech dochází k náhlé explozi početnosti štěnic a zpravidla až v této době jsou štěnice obyvateli zjištěny a je objednána profesionální firma k hubení. Model je čistě teoretický, vychází z biologie štěnic za ideálních podmínek. Vývoj populací štěnic za reálných podmínek takto nikdy neprobíhá, může se však k němu značně, v závislosti na konkrétních podmínkách zamořeného místa, přibližovat. Ve skutečnosti je vývoj populací štěnic ovlivňován mnoha limitujícími faktory, které nejsou v modelu uvažovány. Nicméně čísla jsou varující a ukazují na výhodnost a nutnost včasné detekce štěnic. 

Nejčastější místa výskytu: 

 • byty 
 • ubytovací zařízení (hotely, hostely, motely, ubytovny) 
 • byl zjištěn výskyt v lůžkových vlacích, letadlech, lodích

Nejčastější místa úkrytů štěnic v bytech: 

 • záhyby povlečení 
 • matrace, čalounění – ve švech 
 • konstrukce postelí, sedacích souprav, křesel – štěrbiny, díry 
 • nábytek – štěrbiny, díry, zásuvky stolu 
 • zdivo – praskliny, štěrbiny, díry po hmoždinkách apod. 
 • obložení zdí a stropu, odchlípnuté tapety 
 • rámy obrazu a zrcadel, plakáty na zdech, poličky na zdech 
 • podlahové lišty, okraje koberců 
 • knihy, telefonní seznamy apod. – mezi stránkami, ve hřbetu 
 • průchody teplovodních a elektrických rozvodu, zásuvky, lišty el. rozvodů 
 • mezi prádlem a oblečením 
 • v pelíšcích domácích zvířat 

Vliv štěnic na člověka: 

 • imunitní reakce v místech bodnutí (svědění, kožní podráždění, zduřeniny) 
 • psychický stres, pocit nespokojenosti, nespavost 
 • ostrakismus – pocit vyloučení ze společnosti (neznalí lidé – česká společnost obecně – považují výskyt štěnic za projev nepořádku v bytě, sociálního nepřizpůsobení, zanedbání osobní hygieny a k lidem, kteří štěnice mají, přistupují s nedůvěrou a udržují si v jednání odstup, mnozí jsou přesvědčeni o tom, že lidé mohou štěnice přenášet na sobě, stejně jako blechy nebo vši) 

Spánek se štěnicemi, následky pokousání a jeho léčba 

Zdravý a hluboký spánek je nemožný, pokud je vaše postel zamořená štěnicemi. Pro takového člověka je jejich výskyt silně traumatizující, při každé příležitosti se lidé budí, chytají svítilnu do ruky a prohlíží lůžko. Budí se nevyspalí, nervózní a zpravidla… pokousaní. Pokousání štěnicemi je velmi nepříjemné, svědící a na pohled odpudivé. 
 
Štěnice postelní, vědecky „cimex lectularius“ je malý hmyz, který lze nalézt po celém světě. Štěnice jsou typicky noční parazité, při přemisťování však mohou být aktivní a viditelné i během dne. Občas se mylně uvádí, že jsou světloplaché, což není pravdou. Mohou se schovávat v lůžku, konstrukci postele, jakýchkoliv prasklinách poblíž lůžka apod. 
 
Štěnice jsou dobře vybavené pro sání krve člověka. Krev sají v posteli při spánku. Jejich ústní otvor má prodlouženou část, která umí rychle prorazit kůži a nasát krev. Sání může trvat až pět minut. Kousnutí štěnice je bezbolestné, takže osoba, která je napadena si pouze výjimečně všimne, že k sání dochází. 
 
Štěnice zůstanou tak dlouho, dokud mají hostitele, přičemž dokáží hladovět a čekat na „svého člověka“ až třičtvrtě roku. Jsou schopny přežít ve spacácích, kartonech, lepenkách, vodních postelích, pod tapetami, v různých škvírách apod. 
 
Po kousnutí štěnicí zústane jizvička (vpich) a způsobí červený otok s mírným zánětem v kůži, který primárně trvá 2 až 3 dny. Vpichy jsou seřazeny v řadách, na rozdíl od náhodných vzorů vpichů od komárů. 
 
Jako rychlý způsob „léčení“ se uvádí omytí vpichů mýdlem a teplou vodou. Zároveň lze použít mastičky proti svědění, které je možno zakoupit v lékárnách (např. Fenistil Gel). Škrábání zanícených vpichů může vést k zanesení infekce. 
 
Vlastními silami a běžně dostupnými prostředky není možné štěnice vyhubit. Majitelé nemovitostí, kteří si najímají odborníky v DDD na řešení tohoto problému by měli před zahájením zákroku provést jistá opatření. 
 
Oblečení nebo ložní prádlo, které jsou zamořeny, je třeba zlikvidovat nebo vyprat na co nejvyšší teplotu. Vždy je velmi vhodné odstranit nepořádek v bytě. Místnosti plné věcí velmi zpomalí zjištění výskytu a následné hubení. 
 
Štěnice nemůže přežít v rozsahu teplot nižších než 0°C). Nicméně, snažit se zabít štěnice zchlazením místnosti má minimální šanci na úspěch, protože nízké teploty je třeba zachovat min. po čtrnáct dní. Odborníci v DDD běžně využívají širokou škálu postřiků, aerosolů a jiných hubících prostředků pro profesionální použití. 

  

Další informace naleznete v sekci: BIOLOGIE